Aktualności Samorząd Lokalizacja Zespół Placówek Oświatowych w Górkach Noteckich Zespół Placówek Oświatowych w Zwierzynie Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Zwierzynie USŁUGI TRANSPORTOWE Z PROJEKTU DOOR-TO-DOOR Zadania realizowane z budżetu państwa Organizacje pozarządowe Parafie na terenie gminy Galerie POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020

Książka recepta na sukces

21-11-2022

„Książka recepta na sukces” to projekt realizowany w GBP w Zwierzynie od maja 2022 roku ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, skierowany do czytelników w różnym wieku. W ramach tego zadania odbyło się 11 różnych wydarzeń. Były to warsztaty i spotkania z ludźmi, którzy swoje życie zawodowe związali z książkami. Ilustratorzy, blogerzy książkowi, lektorzy itp. Na tej liście nie mogło zabraknąć pisarzy. Przecież jeśli mowa o książkach to pierwszym skojarzeniem jakie nam się nasuwa jest niewątpliwie autor.

W naszych bibliotekach w zwierzynie i w Górkach gościliśmy Ninę Lussę - autorkę książek serii dla najmłodszych o Stelli i Pikusiu, podróżniczkę i kitesurferkę. Pisarka jest także mamą tytułowej Stelli, z którą przemierzają świat. Uczestnicy tych spotkań z wielkim zaciekawieniem słuchali o głównych bohaterach jej książek, zadając przy tym mnóstwo pytań.

W październiku w ramach zadania odbyły się trzy spotkania. Pierwsze miało miejsce 13 października bibliotekę w Zwierzynie odwiedził pan Przemysław Piotrowski - autor kryminałów m.in. serii o komisarzu Brudnym. Licznie zgromadzona publiczność mogła poznać nie tylko tajniki pracy pisarza, ale również dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z jego wyprawą do Kolumbii. Dopytać o swoich ulubionych książkowych bohaterów i tak zwyczajnie porozmawiać o sprawach ważnych i tych zwykłych, codziennych związanych z naszą okolicą, tym bardziej, że pan Przemysław jest rodowitym zielonogórzaninem i problemy dotyczące regionu nie są mu obce.

Kolejne spotkania skierowane były do młodszych odbiorów. Paweł Beręsewicz - autor książek dla dzieci i młodzieży odwiedził nas 19 października. W GBP w Zwierzynie spotkał się z uczniami klasy piątej i szóstych. W Filii w Górkach w spotkaniu udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych w Gościmcu i w Górkach Noteckich. O czy była mowa? Oczywiście o książkach, ale również o preferencjach czytelniczych młodych ludzi, lekturach szkolnych, pierwszych miłościach. Były też poważne rozmowy na kanapie przy małej herbatce o uczciwości, hejcie i modzie. Młodzież miała mnóstwo pytań do pana Pawła, a on potrafił znaleźć odpowiedź na każde z nich. Bo jak sam mówi: nie ma głupich pytań, a każde nawet to, wydawać by się mogło, błahe może być wstępem do poważniejszych rozmów.

Miłośników książek można podzielić na tych, którzy lubią czytać i tych, którzy lubią ich słuchać. A jak przekonać kogoś do słuchania? To bardzo proste, należy wypożyczyć w naszej bibliotece” Ojca Chrzestnego” w formie audio. A jeśli akurat jest niedostępny to wtedy gorąco polecamy jakąkolwiek książkę czytaną przez pana Filipa Kosiora. Wybór jest spory, bo jak sam powiedział podczas listopadowego spotkania z naszymi czytelnikami, nagrywa bardzo wiele książek w formie audio i żaden rodzaj literatury nie jest mu obcy. Przemysław Piotrowski, powiedział o nim „… to człowiek, który nawet z literatury klasy b potrafi zrobić arcydzieło”. Nic więc dziwnego, że w rankingu polskich lektorów plasuje się w czołówce. A o tym, że pan Filip każdy tekst potrafi przeczytać jak arcydzieło przekonaliśmy się słuchając jego interpretacji naszego bibliotecznego regulaminu.

Ludzie związani zawodowo z książką to także ilustratorzy i rysownicy. W ramach zadania odbyły się więc warsztaty pod hasłem „Każdy może być superbohaterem" z twórcą komiksów Hubertem Ronkiem. W dwóch warsztatach z twórcą serii „Wojenna odyseja Antka Srebrnego” wzięli udział czternasto- i piętnastolatkowie z Gminy Zwierzyn. Uczestnicy poznali proces powstawania komiksu oraz warsztat twórczy a także uzyskali odpowiedzi na wiele pytań. M.in. dlaczego w komiksach piszemy dużymi literami, jak narysować dłonie i stopy, skąd się biorą inspiracje?

Natomiast uczniowie klas piątych, szóstych i siódmych uczestniczyli w warsztatach ilustratorskich, które poprowadziła dla nich pani Katarzyna Jenek. Był to czas na twórcze działania i plastyczne zabawy. Wszyscy świetnie się bawili i stworzyli piękne przestrzenne ilustracje. Ale nie tylko. Uczniowie otrzymali także solidną dawkę wiedzy na temat warsztatu ilustratorskiego i już wiedzą po co w książce są ilustracje. Jak one powstają. Jakich technik można użyć.

Ostatnie spotkanie z cyklu „Książka - recepta na sukces” odbyło się 10 listopada, a gościem GBP w Zwierzynie był Daniel Kocuj - bloger, podróżnik, autor książki o swojej rowerowej wyprawie z Australii do Szczecina. Pan Daniel opowiadał o tym jak zaplanował swoją wyprawę, co ze sobą zabrał. Pokazał także zdjęcia swojego roweru, który jak się okazało sam sobie zbudował. Gość opowiadał a młodzież słuchała z wielką ciekawością jego opowieści. Uczniowie klas siódmych i ósmych usłyszeli i o rozterkach, i o wątpliwościach i o samej czteroletniej podróży. Mieli wiele pytań na koniec wyrażając chęć na kolejne z nim spotkanie, po kolejnej wyprawie.

Mamy nadzieję, że poprzez realizację naszego projektu pokazaliśmy zwłaszcza młodym ludziom, że książka to nie jest relikt przeszłości, lecz coś, co stwarza wiele możliwości i pozwala realizować się w różny sposób i w wielu dziedzinach.

 


Powrót do aktualności

Kalendarz wydarzeń

Grudzień
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Brak nadchodzących wydarzeń

Lubuskie.pl - Portal Województwa lubuskiego
Rybacka Lokalna Grupa Działania - Pojezierze Dobiegniewskie
STOWARZYSZENIE LGD BRAMA LUBUSKA
Związek Miast i Gmin Nadnoteckich - Rzeka Noteć
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina
Gemeinde Rehfelde
Rehfelde Scheinwerfer
Copyrights by Gmina Zwierzyn 2017