Aktualności Samorząd Lokalizacja Zespół Placówek Oświatowych w Górkach Noteckich Zespół Placówek Oświatowych w Zwierzynie Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Zwierzynie USŁUGI TRANSPORTOWE Z PROJEKTU DOOR-TO-DOOR Zadania realizowane z budżetu państwa Organizacje pozarządowe Parafie na terenie gminy Galerie POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020

SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ W GMINIE ZWIERZYN

03-11-2022

„No i będę wam czytać, o czym chcecie?” – spotkania z książką w Gminie Zwierzyn to projekt, który realizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie. Jego głównym celem było rozbudzanie w dzieciach i młodzieży pasji czytana, a także aktywizacja i zaangażowanie rodziców i opiekunów do czynnego udziału w tym procesie.
 
W ramach projektu odbyło się 8 różnych wydarzeń kulturalnych, dla których wspólnym mianownikiem była twórczość Marii Konopnickiej Patronki Roku 2022. Wśród propozycji projektowych znalazł się konkurs recytatorski, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i rodziców, mobilna gra literacka. Naszymi gośćmi byli m.in. Anna Czerwińska-Rydel - autorka książek biograficznych dla dzieci i młodzieży, Małgorzata Swędrowska - pisarka, edukatorka, pasjonatka literatury dziecięcej, twórczyni metody czytania wrażeniowego, która opowiadała w jaki sposób smakować literaturę i uczyć tego nasze dzieci. Spotkanie z dr Iwoną Banach - wykładowczynią Uniwersytetu Zielonogórskiego pt. „O mocy czytania” dało odpowiedź na pytania: po co czytać dzieciom? Jakie książki wybierać do wspólnych lektur? Co daje czytanie ludziom dorosłym? Spotkanie dotyczyło też wzorców zachowań, kanonu lektur i wielu innych ważnych spraw.
Warsztaty, to idealna forma zajęć łącząca edukację i zabawę. W ramach projektu odbyły się warsztaty ceramiczne, podczas których dzieci tworzyły bajkowe postaci oraz warsztaty tworzenia książek tunelowych, stanowiące świetną zabawę rozbudzającą wyobraźnię przestrzenną, kreatywność i twórcze myślenie. Podczas warsztatów dzieci uczyły się w jaki sposób przedstawić tekst literacki w formie historii obrazkowej 3D. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale przede wszystkim łączy pokolenia. Jest idealną forma do wspólnej zabawy z dziećmi, tymi najmłodszymi, ale także tymi trochę starszymi.  W jaki sposób wykorzystywać ją podczas wspólnych zabaw z dziećmi, tego mogli się dowiedzieć rodzice, którzy wzięli udział wraz ze swymi pociechami w warsztatach muzyczno-rytmicznych „Jabłoneczka biała kwieciem się przybrała”. Telefony, smartfony, tablety stały się nierozerwalnym elementem naszego życia i dlatego postanowiłyśmy wykorzystać je do edukacji czytelniczej. „Wciągająca opowieść” to rodzinna gra mobilna stworzona w aplikacji Actionbound. Fabuła gry została oparta na fragmentach książek dla dzieci i młodzieży wybranych ze złotej listy książek polecanych przez fundację Cała Polska czyta Dzieciom, a różnorodne aktywności pozwalają na integracje międzypokoleniową.
 
Zdajemy sobie sprawę, że rozbudzanie pasji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania od wszystkich zainteresowanych, zarówno dzieci, ich rodziców jak i nas bibliotekarzy. Być może dla niektórych był to pierwszy krok w tym kierunku, dla innych potwierdzeniem, że są na dobrej drodze, albo inspiracją do działania. Mamy nadzieje że nasz projekt „No i będę wam czytać o czym chcecie” zaowocuje uczestnictwem dzieci i ich rodziców w naszych kolejnych bibliotecznych wydarzeniach.
 
Zadanie dofinansowane w wysokości 8.800,00 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 

    


Pliki do pobrania:


Powrót do aktualności

Kalendarz wydarzeń

Grudzień
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Brak nadchodzących wydarzeń

Lubuskie.pl - Portal Województwa lubuskiego
Rybacka Lokalna Grupa Działania - Pojezierze Dobiegniewskie
STOWARZYSZENIE LGD BRAMA LUBUSKA
Związek Miast i Gmin Nadnoteckich - Rzeka Noteć
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina
Gemeinde Rehfelde
Rehfelde Scheinwerfer
Copyrights by Gmina Zwierzyn 2017