Aktualności Samorząd Lokalizacja Zespół Placówek Oświatowych w Górkach Noteckich Zespół Placówek Oświatowych w Zwierzynie Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Zwierzynie USŁUGI TRANSPORTOWE Z PROJEKTU DOOR-TO-DOOR Zadania realizowane z budżetu państwa Organizacje pozarządowe Parafie na terenie gminy Galerie POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020

RELACJA Z WYDARZENIA „Z LITERATURĄ NA TY” W GBP W ZWIERZYNIE

05-09-2022

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja organizowanaprzez Prezydenta RP, zapoczątkowana w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie.
Pomysłodawcy akcji pragnęli, aby literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. W kolejnych latach były czytane m.in. „Trylogia” Henryka Sieniewicza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Wesele” Wyspiańskiego. GBP w Zwierzynie już od trzech lat włącza się w to wydarzenie. W ubiegłym roku wraz z grupą seniorów czytaliśmy „Moralność pani Dulskiej”, zaś w 2022, seniorzy pod czujnym okiem pana Jana Mierzyńskiego przygotowali spektakl oparty na balladach i romansach Adama Mickiewicza. Już od marca w ramach projektu „Z literaturą na Ty”, odbywającego się w naszej bibliotece, osiem osób pracowało nad utworami wieszcza. 3 września podczas finału akcji Narodowe Czytanie mieszkańcy gminy Zwierzyn obejrzeli spektakl na który składały się utwory: Pierwiosnek, Powrót taty, Do moich przyjaciół, Rybka, Czaty i Pani Twardowska. Aktorzy zebrali zasłużone brawa i deklarują gotowość do następnego literackiego wyzwania. W 2023 będziemy czytać „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Sponsorem głównym wydarzenia był Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA.
 

 


Powrót do aktualności

Kalendarz wydarzeń

Grudzień
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Brak nadchodzących wydarzeń

Lubuskie.pl - Portal Województwa lubuskiego
Rybacka Lokalna Grupa Działania - Pojezierze Dobiegniewskie
STOWARZYSZENIE LGD BRAMA LUBUSKA
Związek Miast i Gmin Nadnoteckich - Rzeka Noteć
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina
Gemeinde Rehfelde
Rehfelde Scheinwerfer
Copyrights by Gmina Zwierzyn 2017