Aktualności Samorząd Lokalizacja Zespół Placówek Oświatowych w Górkach Noteckich Zespół Placówek Oświatowych w Zwierzynie Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Zwierzynie USŁUGI TRANSPORTOWE Z PROJEKTU DOOR-TO-DOOR Zadania realizowane z budżetu państwa Organizacje pozarządowe Parafie na terenie gminy Galerie POWSZECHNY SPIS ROLNY 2020

RELACJA Z "DOŻYNEK GMINNYCH 2020"

31-08-2021

 W dniu 29 sierpnia 2021 roku w naszej gminie odbyły się Dożynki Gminne realizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg VA Brandenburgia-Polska 2014-2020, Fundusz Małych Projektów Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz budżetu Państwa.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Św. odprawioną przez ks. Mieczysława Bilskiego w kościele PW Św. Jana Chrzciciela w Zwierzynie. Oprawę muzyczną podczas uroczystości przygrywała orkiestra Dęta z Krzyża Wielkopolskiego. Po mszy, wraz z orkiestrą podążał barwny korowód, który udał się na boisko sportowe Pionier w Zwierzynie.
Na boisku Pan Wójt Karol Neumann uroczyście otworzył Dożynki Gminne przyjmując chleb dożynkowy od starostów dożynek Pani Natalii Konopki, która wraz z tatą Januszem Konopka prowadzi gospodarstwo rolne o pow. ponad 100 ha w miejscowości Górecko, gm Zwierzyn. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, posiada park maszynowy oraz zabudowania dostosowane do prowadzonego kierunku produkcji, jakim jest produkcja mleka. Pani Natalia, mama 3 letniego Franka jest osobą niezwykle pracowitą i skromną, otwarta na nowe doświadczenia, Starosta Pan Wojciech Kruszyna który Prowadzi gospodarstwo od 2015 roku o powierzchni 32ha. Zajmuje się hodowlą krów mięsnych. Stado liczy około 60 sztuk bydła. Od 2019 roku jest członkiem Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Zgodnie z tradycją włodarz gminy podzielił się chlebem z sołtysami, gośćmi z zaprzyjaźnionej gminy partnerskiej Rehfelde, oraz pozostałymi mieszkańcami.
Głos zabrali zaproszeni goście: Pan Karol Zieleński dyrektor z biura Wojewody Lubuskiego, Komendant Powiatowy Policji w Strzelcach Krajeńskich Pan Tomasz Zgirski, m. bryg. Wojciech Witkowski Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Krajeńskich, Pan Jan Świrepo Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego, Pani Agnieszka Stocka-Jankowska – kierownik biura Powiatowego ARiMR w Strzelcach Krajeńskich, Pan Grzegorz Jankowski – nadleśniczy nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie.
Dożynki są uroczystością o wieloletniej tradycji, symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Sołectwa w naszej gminie zaprezentowały przepiękne stoiska z różnorodnością potraw, które mogliśmy kosztować w Sołectwie Brzezinka kosztując smakowitych pierożków podmuch wiatru przeszytych kroplami deszczu, Gościmiec częstował mieszkańców zupą gulaszową, Górecko potrawą schab w sosie, sołectwo Górki Noteckie częstowało bułką z szarpanym mięsem, Przysieka-Górczyna – wystawiła kurczaka z łazankami, w sołectwie Sarbiewo można było spróbować smalcu z pajdą chleba oraz skosztować słodkiego ciasta, Zwierz yn I częstował smacznym leczem, Zwierzyn II – wystawił mielone, sołectwo Żółwin częstowało bigosem. Swoje prace artystyczne zaprezentował Dzienny Dom Senior + z Goscimca oraz Klub Senior + ze Zwierzyna rozdawał smaczne ciasto.
Odbył się konkurs dożynkowy na : Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Sołectwa: Brzezinka, Gościmiec, Przysieka–Górczyna, Sarbiewo oraz Dom Dzienny Senior + Gościmiec zaprezentowały piękne wieńce dożynkowe. 

Na podstawie dokonanych ocen indywidualnych, komisja dokonała wyliczenia średniej arytmetycznej i wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – sołectwo Brzezinka
II miejsce – sołectwo Gościmiec
III miejsce sołectwo Przysieka – Górczyna
IV miejsce Dom Dzienny Senior + Gościmiec
V miejsce sołectwo - Sarbiewo

Nie obyło się również bez części artystycznej. Na scenie wystąpili wokaliści i zespoły śpiewacze „Górkowianki” z Górek Noteckich, „Gościmczanki” z Gościmca i „Macierzanka” z Gościmia. Na finał zagrała Kapela projekt 60 przekazując nam ze sceny niesamowitą energię.


Dziękujemy, że mogliśmy wspólnie z Wami ucztować ten wyjątkowy dzień dla rolników. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z Punktu Spisowego w ramach Narodowego Spisu Ludności i Mieszkań zorganizowanego przez Gminne Biuro Spisowe, z punktu szczepień zorganizowanego przez Urząd Gminy Zwierzyn, oraz punktu informacyjnego Czyste Powietrze. Wystawcami podczas imprezy był Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz -SYSTEM S.A. odział w Poznaniu, gdzie były przygotowane atrakcje dla najmłodszych, oraz Rybacka Lokalna Grupa Działania
“Pojezierze Dobiegniewskie” u której w zamian za zużyte baterie można było otrzymać sadzonki roślin.
Ta przepiękna uroczystość nie odbyłaby się bez ogromnego wsparcia ludzi o wielkich sercach. Dziękujemy Sołtysom, 
Strażakom OSP i pracownikom Urzędu Gminy za pomoc i zaangażowanie.


Powrót do aktualności

Kalendarz wydarzeń

Grudzień
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Brak nadchodzących wydarzeń

Lubuskie.pl - Portal Województwa lubuskiego
Rybacka Lokalna Grupa Działania - Pojezierze Dobiegniewskie
STOWARZYSZENIE LGD BRAMA LUBUSKA
Związek Miast i Gmin Nadnoteckich - Rzeka Noteć
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina
Gemeinde Rehfelde
Rehfelde Scheinwerfer
Copyrights by Gmina Zwierzyn 2017