PORZĄDKOWANIE CMENTARZY NA TERENIE GMINY

24-01-2018

Obwieszczenie Wójta Gminy Zwierzyn w sprawie porządkowania cmentarzy na terenie Gminy:
            Drodzy mieszkańcy przystępujemy do drugiego etapu porządkowania cmentarzy. Pragnę poinformować, że cmentarze są własnością samorządu i przez samorząd są zarządzane.
Zarządzanie to nie tylko pobieranie opłat za miejsce pochówku, ale przede wszystkim przekazywanie zebranych opłat na działania mające na celu dbanie o estetykę i bezpieczeństwo. Bezpieczeństwo nie tylko ludzi odwiedzających bliskich, ale również zabezpieczenie pomników przed skutkami kataklizmów pogodowych, które coraz częściej nawiedzają  naszą Gminę. Największym zagrożeniem są niestety stare drzewa. Trzeba nadmienić, że powalenie drzewa, co się często zdarza, potrafi uszkodzić bądź całkowicie zniszczyć kilkadziesiąt pomników.
 
Miałem okazję oglądać cmentarze w Nakle nad Notecią po kataklizmie, gdzie kilkanaście powalonych drzew niszczyło bezpowrotnie kilkaset mogił. Co gorsza, nikt z poszkodowanych nie otrzymał odszkodowania, gdyż nie miał ubezpieczonego pomnika. Drugim problemem jest podnoszenie i uszkadzanie pomników oraz alejek przez korzenie starych drzew. Drzewa usuwamy na zgłoszenie mieszkańców, po oględzinach w terenie.
Drugi etap porządkowania będzie polegał na budowie alejek i ścieżek z nasadzeniami drzewek iglastych niskopiennych. Mając na uwadze duże koszty usuwania drzew przez wyspecjalizowane firmy czynimy to sami, systemem gospodarczym. Polega on na tym, że bez większego problemu, mieszkańcy płacący podatki, w ramach samodzielnego usunięcia drzewa mogą zabrać pozyskane drewno. Część pozyskanego drewna trafiła na potrzeby ogrzewania świątyni – zapas ten starczy na pięć lat ogrzewania.
 
Pragnę poinformować, że na większości cmentarzy obowiązuje odgórny zakaz sadzenie drzew wysokich. Taki zakaz wprowadzimy również do naszego regulaminu.
Wszelkie uwagi związane z planami porządkowymi cmentarzy proszę kierować do Urzędy Gminy do Pana Krzysztofa Kęcika (tel. 95 76 17 580, w. 39)
 
 
 
 
  Z poważaniem
Tomasz Marć
   Wójt Gminy Zwierzyn

Powrót do aktualności

Kalendarz wydarzeń

Maj
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Sobota (25 Maj 2019)
Copyrights by Gmina Zwierzyn 2017